MASİF AHŞAP NEDİR?
MASİF AHŞAP NEDİR?
Yaşam alanlarınızı uygun küçük aksesuarlarla süslerken ana resme, ürünlerimiz daha sıcak ve daha samimi bir yaşam alanı. Günümüzde giderek daha fazla insan, minimalist özellikler ve detaylardan gizlenmiş güzellik abartılı veya üst düzey nesneler. Örneğin, büfenizi minimalist bir şekilde dekore edebilirsiniz. Fotoğraf çerçevesi veya üzerine küçük detaylı bir saksı koyun. Raflar ve raflar yerine, soyut resimler, alıntılar ve hatıralar duvarınızda olabilir.
Sideboards gibi, iç mekan ile dekoratif bir köşe oluşturabilirsiniz ve yaşam alanlarınıza daha fazla doğallık getirin.  Ancak, lütfen bitkilerinizi sulamayı ve odalarınızı havalandırmayı unutmayın.
Bu elbette sadece bitkilerin bakımını sevenler için geçerlidir.

Masif Mobilya Nedir? Masif Mobilyanın Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

 

Ahşabın en doğal halidir ve bu nedenle doğal ahşap mobilya olarak da bilinmektedir. Masif ahşapta ağaç kaplama veya doldurma bulunmamaktadır. Masif mobilya, doğal ağaçtan üretilen mobilya olarak kullanılmaktadır. Masif mobilyalarda ağır metal ve tutkallar kullanılmaz. Üzerinde genellikle su bazlı boya ve cilalar tercih edildiğinden çocuklar için sağlıklı bir ürün olarak tasvir edilmektedir. Özellikle masif mobilyalar bebek ve çocuk odaları için oldukça fazla tercih edilmektedir.

Ev dekorasyonunda masif ahşap, yemek masalarında da kendini göstermektedir. Birbirinden asil ve gösterişli masalar, ahşabın verdiği o sıcacık görüntü ile harmanlanıyor. Yemek yerken iştahınızı açacağı kesin. Bunun dışında çalışma masaları, konsollar, sandalyeler, koltuklar, yatak odaları, mutfak tezgâhı, mutfakta kullanılan araç gereçlerde olduğu gibi birçok parça ile hayatımızda yer edinmiş durumda.

 

Masif mobilyalar uzun ömürlüdür, ancak fiziksel ağırlığı oldukça yüksek olduğundan taşıma zorluğuna sahiptir. Masif mobilyalarda yıpranma veya eskime gibi durumlarda bakımını yaparak, eski haline döndürebilirsiniz. Detaylı işçilik gerektiren şifonyerler veya komodinlerde masif ahşap kullanımı giderek azalmaktadır. Bunun nedeni ise, ahşabın işlenmesinin zor ve zahmetli oluşudur. Doğru türde ahşap ve doğru bakım ile, su değebilecek alanlarda sizde ahşabı tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda Ahşap Kullanımı

Ahşap, farklı şekillerde dekorasyonda ve tarzda olan ürünlerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Ahşap seçimi yapılırken, süssüz ve doğal haliyle tercih edilmelidir. Genellikle az işlenmiş ahşaplar ile yapılan dekorasyonlar daha başarılı olmaktadır. Çoğunlukla doğa ile iç içe olan evlerde ahşap kullanımının yoğun olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra büyük evlerde de duvar kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir. Ancak küçük evlerde, ahşap kullanırken kasvetli hava yaratmamak için çok küçük alanlarda tercih edilmelidir. Küçük evlerde ahşap kullanımı oldukça riskli olduğu gibi, ahşap seçiminde renk tonu da oldukça önemlidir. Duvar veya dekorasyonda kullanılacak ahşabın, odanın genel havasını bozmaması için uyumlu tonlarda tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle döşeme rengi ile mobilya rengine dikkat etmeye özen göstermelisiniz. Dekorasyonda ahşap ile metali bir arada kullanarak loft tarz oluşturabilirsiniz. Loft tarz dekorasyonlarda, doğallığın bozulmaması için tuğlalar ile örülmüş duvarlarda genellikle boya kullanılmazken, büyük ve gösterişli unsurlar tercih edilerek alanın odak noktası oraya yöneltmektedir. Loft tarzda tercih edilen mobilyaların kumaşları genellikle deridir. Deri ile alana vurgu yapılarak kontrast yakalanmaya çalışılır.

Ahşap dekorasyon ürünlerinin en çok dikkat çeken parçası olarak kitaplıklar oldukça fazla tercih edilmektedir. Bunun dışında ahşap saksılar, ahşaptan yapılmış çeşitli aksesuarlar, aynalar, saatler, dekoratif mumluklar ve tablolar gibi birçok ürün tercih edilmektedir. Minimalist tarz dekorasyonlarda genellikle doğa renkleri tercih edilmektedir. Ağaç dokusunu ve doğallığı ön plana çıkarmanın farklı bir yolu ise aydınlatmalardan geçmektedir. Ahşabın kullanıldığı bir dekorasyonda aydınlatmalar gündüz yoğun ışık verecek, akşam ise loş ışık ile dinlendiriciliği sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda ahşaptan yapılan bir evin ısınması diğer evlere göre daha kolay olduğu unutulmamalıdır.